•  

Uklizený dům

 

Svěží, dojemná, brilantně napsaná tragikomedie, herecká příležitost pro 4 herečky a jednoho herce. Příběh o povrchnosti nás samotných i našeho světa, dojemná hra o úklidu vlastní duše a vlastního svědomí. Alegorie dnešní doby v nádherném americko-brazilském balení.

Uklizený dům spojuje komedii a tragédii, přibližuje nám život a smrt a ukazuje nám, že žádný dům ani život nebudou tak čisté a jasné, jak bychom si je přáli mít. Tato hra vynesla autorce nominaci na Pulitzerovu cenu v roce 2004.

 

Pracovně vytížená doktorka Lane, která miluje pořádek ve všech směrech svého života, si na úklid domu najme Brazilku Matildu. Má to však jeden háček – Matilda nenávidí uklízení a je z něj v depresi. Raději by veškerý svůj čas věnovala vymýšlení perfektního vtipu (rodinné tradici – její rodiče byli nejvtipnějšími lidmi v Brazílii), ale potřebuje peníze na živobytí. V tu chvíli přichází Virginia, sestra Lane, která je „posedlá“ úklidem. Navrhne Matildě, že za ni bude dělat práci a pro obě to bude výhodné. Matilda se bude moci věnovat vymýšlení vtipů a Virginia nebude sama.
Zvrat přichází ve chvíli, kdy se Lanin manžel Charles zamiluje do jedné ze svých pacientek – starší Argentinky Any. Všechny postavy jsou touto událostí ovlivněny, nejvíce však Lane, která měla do té doby ve všem pořádek a jasno – v domě, v citech i ve vztazích.
Postavy se v této hře střetávají se svými vlastními životy, které potřebují „ přerovnat“ a „uklidit“. Uklizený dům spojuje komedii a tragédii, přibližuje nám život a smrt a ukazuje nám, že žádný dům ani život nebudou tak čisté a jasné, jak bychom si je přáli mít.

 

Název projektu:
Uklizený dům
Autor:

Sarah Ruhl
Překlad:

Miroslava Mireková
Úprava:

Jan Novák

Režie:

Jan Novák

Produkce:

Martina Sedmidubská, Vlasta Kočová
Hudba:

Vojtěch Záveský
Architekt

Jan Pavlíček
Výprava:

Petr Svoboda
Technická spolupráce: Martin Plaček
Nápověda, inspice:
Blanka Stablerová
Grafická spolupráce:
Jan Urbánek
Kostýmy, masky:
Grand Store
Pohybová spolupráce: Katka Urbánková

 Osoby a  obsazení:
Lane
Kateřina UrbánkováMatilde
Martina SedmidubskáVirginie
Jana PuldováAna
Květa PíšováCharles
Jaroslav Brendl

 

 


Premiéra 27.10.2012

 

Nymbursko:http://nymbursky.denik.cz/kultura_region/tragikomedie-uklizeny-dum-sklidila-v-libici-velky-uspech-20131111.html

 

Další foto na www.dsjiripodebrady.rajce.idnes.cz;;video: https://www.youtube.com/watch?v=_1lCkNRedqg

Článek z Winterova Rakovníka: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=13031

 

 

Foto z her najdete také na www.dsjiripodebrady.rajce.idnes.cz

ferman pro členy