•  

 


 

 

neděle 17. 11. 2013 od 17 hod

2,4 hodiny čtení
Poděbrady, foyer Divadla Na Kovárně, vstup zdarma

---------------------------------------------------------------------------

Zveme vás na již 14. ročník oblíbeného otevřeného čtení, do kterého se může zapojit každý. Dříve maraton trvající 24 hodin se letos zkrátí do hutnější podoby. Vyzýváme zájemce z řad veřejnosti, aby jako v  minulých letech přišli něco přečíst, zazpívat, zatančit apod., dle vlastního výběru a gusta, v délce příspěvku do 7 minut. Zájemci o  účast nechť se přihlásí u Jakuba Zahradníka a domluví se s  ním na typu příspěvku a jeho zařazení. Domluva je možná i  na místě, hodinu před začátkem.

Podstatná část letošního ročníku bude věnována vzpomínce na Martina Váchu - Barda Léoparda Poděbradského, organizátora a nenahraditelnou duši této akce. Ve foyer divadla budou k dispozici odpovědní lístky, na nichž se můžete k dalšímu osudu a podobě této tradice vyjádřit. Pořádá Kruh přátel BLP s podporou DS  Jiří , MKC Poděbrady a města Poděbrady.

Kontakt:

Jakub Zahradník - info@sanson.cz - 608 964 591

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MARATON S PARDÁLEM V ZÁDECH

aneb

TRADICE PODĚBRADSKÉHO ČTENÍKaždý, kdo je z Poděbrad a okolí, ví, co je 24-hodinový maraton čtení a kdo ne, buď z Poděbrad, Nymburka a přilehlého okolí není, nebo neumí číst. To si musí myslet každý, kdo se zadívá do historických pramenů tradice, která začala deset let po Sametové revoluci. Vždyť za uplynulých třináct ročníků zde vystoupily více jak dva tisíce lidí.


Originální akci zahájil výstřelem ze startovní pistole dr. Ladislav Langr, dnes poděbradský starosta, muž, který se umí chopit také pera. Je autorem divadelních her, které hraje jeden z nejstarších ochotnických souborů v zemi, více jak 150 let nepřetržitě existující Divadelní spolek Jiří. Na bedrech členů tohoto souboru ležely také první ročníky čtecího maratonu. Nikoli náhodou. V Poděbradech se v pětiletce kolem roku 2000 právě renovovalo Divadlo Na Kovárně, domovská scéna DS Jiří a  vznikla potřeba na to poukázat nějakým „happeningem“. Tak se aspoň původně Čtení označovalo. A to nejen přivábit diváckou obec a probudit zájem veřejnosti, ale dostat se i do zorného pole politiků a potenciálních „andělů“, jak u divadla přezdívá mecenášům. 24-hodinový maraton tak vznikl jako jednorázová akce, ze které se vyklubala tradice.


První ročníky se odehrávaly ještě v budově České pojišťovny na kolonádě. DS Jiří oplývá širokou členskou základnou a z ní také povstal člen nejsršatější, který postupně převzal otěže organizace, bard a elektrovynálezce Martin Vácha. Díky jeho osobní síle a  kontaktům na kulturní obec přesahující rámec regionu se Čtení záhy vyprofilovalo v masovou akci, kde vedle dětí a studentů, lidí všech profesí a bez rozdílu věku, vystoupily také mnohé známé osobnosti. Ovšem sršatost hlavního hybatele byla toho druhu, že se posléze po několik let svému maratonskému dítěti nemohl věnovat. A tu povstali v roce 2006 další členové spolku, Martin Kočí a Václav Dobiáš a ujali se pokračování tradice. S nimi se program zkrátil, více se v něm muzicírovalo a orientoval se na omladinu. Čtení začalo putovat po poděbradských scénách jako Zámecký biograf, sál restaurace Netopýr, či Na tenise.


V roce 2009 se Martin Vácha ve velkém stylu na scénu vrátil. A tou scénou pro opět znovuzavedený čtnářský maraton zůstalo už podnes foyer Divadla Na Kovárně. Nikdy ale nevstoupíš dvakrát do téže řeky, praví moudré pořekadlo. Původní důvod happeningů pominul. DS Jiří už má své fungující divadlo. A čtenářský maraton se tak nějak přirozeně stal závislý na Martinově osobnosti, arci bez zdravého jádra spolupracovníků a zaštiťujících organizací by to nešlo. Martinovy životní proměny a peripetie, se však nemohly nepromítnout i  do charakteru akce. Vrátil se sice původní koncept Čtení rozvrženého do bloků podle žánrů literatury, ale sám hlavní protagonista a jeho noční básničtí kumpáni vnášeli do poklidných poděbradských vod jistý druh záplavy.


K tomu malá odbočka. Martin byl třicet let členem literární Skupiny XXVI, tedy posvěceným básníkem. A v posledních dvou létech svého padesátiletého života, který se uzavřel na staré hradecké silnici 5. prosince 2012, se vyprofiloval v putujícího ahasvera, rebela s helikonkou a kytarou. Mohli jste ho potkat, ba nejspíše i  potkali s buřinkou na hlavě, dlouhým mantlem, pod nímž svítila stylová kostkovaná košile (ovšem pouze s krátkým rukávem), károvaný motýlek kol krku, na nohou boty, kterým chyběly už jen psí dečky. Zkrátka nóbl šarže – z ulice, nikoli ovšem té televizní... Na helikonku se Martin naučil během několika týdnů kvůli roli v mystifikační komedii Odhalení. Tento um se mu později hodil pro získání trvalého angažmá na Karlově mostě. Tam skládal a pak večer co večer vystupoval se svými písněmi, básněmi a skeči na štacích jimiž bylo Jiný kafe a  klub Blaze na Žižkově, Šatlava na Malé Straně, Hospoda U strejčka v Nymburce a  pár poděbradských restaurací a nočních podniků. Pod novou identitou, již jako Bard Léopard Poděbradský, exceloval v Kabaretu Bardů a začal také točit klipy, které filmoval jeho kamarád Jirka Vetešník. Na posledním z nich, nedotočeném, se Martin producíruje po ulicích Poděbrad s opravdovým pardálem...!


Čtení se v roce 2013 málem nekonalo. Ale zjistilo se, že některým lidem by maraton chyběl. Ustavil se pomyslný „Kruh přátel BLP“ z opravdu věrných, kteří zastupují Martinovu rodinu, město Poděbrady i Nymburk, DS Jiří, čtenáře věrné Čtení a  renomované básníky, v to počítaje i ty z mokré čtvrtě. Letos si tedy připomeneme rozkošatělou osobnost Martina Váchy symbolicky 2,4 hodinami čtení a dáme samozřejmě průchod všem, kteří přijdou něco říci, zazpívat, zatančit, sdělit. Bude-li maraton pokračovat dál a v jaké podobě, neví se. Ve foyer divadla najdete odpovědní lístky s otázkou, zda o takovou tradici stojíte. Třeba na nich něco vzkážete. Je to ve společných rukou. Nebo ve hvězdách?


Jakub Zahradník, listopad 2013

 

PROGRAM


XIV. ČTENÁŘSKÝ MARATON

PODĚBRADY 17. 11. 2013

foyer Divadla Na Kovárně

 

17:00

1/ Martin Vácha muzikální: Jednu brejli rozmlácenou... video od Jiřího Vetešníka

2/ Jakub Zahradník: úvodní slovo

3/ Jaromír Novák: probošt Fr. Lukeš: Mám tolik práce, že ze všeho nejraději si jdu lehnout

4/ Jan Květoslav Motejlek - promluva

5/ J&P Fričovi + Míla Jínová - písně ♪♫

6/ Žádné lysohlávky! Studenti z dramaťáku z Lysé n/L Anička Faldusová – Baroko, Karin Holexová - básničky z deníčku, Matěj Piller - Kde je básnické střevo, Veronika Pavlová - Černé povidky

7/ Lukáš Trejbal & Miroslav Salám Jilemnický: od Stínů plesu po Kýchání do sazí

8/ Aleš Kubelka úvodní vstup k Bardu Léopardu Poděbradskému (BLP)

9/ DS Jiří (Jana Pospíšilová, Ivana Illichmannová, Kateřina Urbánková, Jaroslav Brendl, Jakub Charvát a Martin Kočí): 1. část z díla BLP – fejetony, básně, aforismy - „Červená poezie“

10/ dr. Ladislav Langr, starosta Poděbrad a dramaturg DSJ: k historii čtení a DSJ

11/ PAUZA – slideshow fotek BLP s jeho ♪♫

18:45

12/ Chrámový sbor sv. Cecílie ♪♫

13/ SKUPINA XXVI - Zbyněk Ludvík Gordon a Radana Šatánková: básně

14/ herečka Eva Horká + klavíristka Linda Winterová: šansony a text ♪♫

15/ Petra Knyplová s dcerou Annou – pohádka

16/ Eliška Svobodová: Boj o přežití, nebo kooperace? (vl. text) + představení Literárního klubu
17/ Marie Svobodová - čtení

18/ J&P Fričovi + Míla Jínová - písně ♪♫

19/ DS Jiří: 2. část z díla BLP – „Zpytavec“

20/ Martin Kočí, Jiří Hýrek, Petr Svoboda a Roman Vlasák: BLP jako vědec a začínající bard + video Martin Vácha divadelní a literární

21/ 2. PAUZA – slideshow fotek BLP s ♪♫

20:30

22/ Ivana Illichmanová: píseň ♪♫

23/ Olga Olivka Havránková – básně pod vlivem Poděbrad a vzpomínka na Martina, který nikdy  nespí

24/ Karel Lhotský: hříčky, aforismy

25/ TROCHU JINÝ KAFE – ukázka z programu: Jarmila Hannah Čermáková, Rebecca Marten, Luciana Klobušovská – básně, Hanka Kymrová: text a prezentace šperků (ke koupi u stolku), Gaco Novomesský: kabaretní tvorba ♪♫

26/ Honza Urbánek: „Objetí zdarma“ - video - stejná možnost k mání i zde

27/ Gladys: Šaty milenek (básně)

28/ Jaroslav Hruška: čtení a zpěv ♪♫

29/ Martin Petiška: autorské čtení

30/ Frankieho Poděbradští tamburaši – aneb balkanizace je tu! ♪♫

31/ rezerva pro dodatečné zájemce o čtení (uzávěrka hodinu před začátkem představení)

32/ DS Jiří: 3. část z díla BLP - „Bard poetický“

33/ Aleš Kubelka: závěrečný vstup k BLP

34/ Marie Farkašová: báseň

35/ předání velkého portrétu BLP Divadelnímu spolku Jiří

36/ závěr

 

FOTO, VIDEO A DOJMY z akce:

http://ipodebrady.cz/fotogalerie-z-akci/dvecelectyri-hodiny-cteni

http://podebradskenoviny.cz/kultura/hostina-zazloutlych-svazku


Archivní zprávy:


rok 2012
rok 2011
rok 2010
rok 2009

 

 

Foto z her najdete také na www.dsjiripodebrady.rajce.idnes.cz

ferman pro členy