•  

Jak vykrást banku


Italská „crazy“ komedie


Osoby a obsazení


Tonino                                     Martin Šípek

Vdova                                     Helena Pěchová

Ředitel                                     Karel Lhotský

Isolina                                     Bedřiška Rybáčková

Kašpar                                    Václav Charbuský

Julie                                         Jana Langrová

Regina                                     Hanka Svobodová

Augustin                                  Miloš Novák

Profesor Porrdopole                Milan Hercik

Hasič                                       Petr Svoboda


Produkce                                Milan Hercik

Překlad                                   Jan Makarius

Úprava                                    Ladislav Langr, Honza Novák

Režie                                       Honza Novák

Hudba                                     Non Smoking orchestra & Emir Kosturica Unza Unza Time

Hudbu sestříhal, zvuk vyrobil    Vojtěch Záveský

Výtvarná spolupráce                Sylva Triantafillou

Výprava                                   Petr Svoboda

Technická spolupráce              Petr Svoboda, Jiří Folprecht, Martin Kočí

Kostýmy, masky, inspice, nápověda                Jana Ježková

Grafická spolupráce                 Jan Urbánek

Pohybová spolupráce              Kateřina Urbánková

Světla                                      Jiří Folprecht

Zvuk                                         Miroslav Plachý


Těžká životní situace: Otec, hlava rodiny – nezaměstnaný ohněstrůjce, vynálezce samouk a navíc profesionální lenoch, matka – žena dokonale nefungující v domácnosti, nezletilá dcera v jiném stavu, syn – úplný idiot a k tomu všemu senilní dědeček a invalidní tetička na krku. Jak z toho ven? Řešení jakoby se samo nabízelo...

Příběh naší komedie vychází z jednoho prostého faktu: V dubnu 1947 vznikl v Itálii zákon podle kterého má osoba bez přístřeší právo obsadit jakýkoli „neobydlený prostor“. A jak to  tak bývá, hned se najde „šikula“, který si tento poválečný zákon vyloží po svém...

Když se vloupat do banky, tak přeci jediným logickým způsobem – kanalizací... a může začít kolotoč gagů a brilantních situací, ve kterých má divák možnost skrz nenucený a osvěžující humor, rozeznat klasické archetypy společnosti tehdejší i dnešní. Ale nebojte, naší hlavní prioritou je diváka pobavit a snad i trochu rozesmát, když se nám to povede, budeme stoprocentně spokojeni.

J.N.


Někdy v roce 1986 jsem se přehraboval hromadou scénářů divadelního spolku a napadla mě drzá myšlenka, která může napadnout jen hereckého kandrdase. Co kdybych se i já chopil režie! Do té doby byl v Poděbradech jediným uznávaným režisérem Jan Pavlíček a ejhle, mladý kluk bez zkušeností mu chce fušovat do řemesla. O dvě desítky let později, i když moje režijní dráha není zdaleka tak zářná, jsem zažil podobný pocit v opačné roli. Historie se opakuje.

Zkoušeli jsme tehdy s vědomím, že vstupuji do neprobádaného pole, ale našlo to do budoucna úrodnou půdu. Crazy komedie, kam jsem připsal postavu invalidní tety Isoliny pro Bedřišku Rybáčkovou, mi utkvěla v paměti několika momenty. Jednak to bylo derniérou, kde elegantnímu bankéři v podání Jiřího Seidla selhaly švy na nohavici smokingových kalhot a on se snažil zbytek představení odehrát k divákům bokem. Helena Pěchová odehrála všechna představení s malou Karolínou v bříšku a stále vidím jak se při premiéře v hledišti hurónsky bavil JUDr. Viktor Knobloch, legenda poděbradského divadla.

Divadlo pak bylo v roce 1987 zavřené z havarijních důvodů a na dlouhou dobu jsem o režii ani neuvažoval. Ale hru jsem si schoval. Nedávno si ji vyprosil jiný kandrdas, pardon, profesionální herec příbramského divadla Honza Novák a lehký crazy humor se mu tak líbil, že hru vypravil s novými nápady opět do života. Historie se opakuje. Co jsem viděl na zkouškách, nic ze svého vtipu neztratila, dokonce i Bedřiška Rybáčková je stále invalidní tetou. Možná, a říkám to s nefalšovanou českou závistí, i něco nového získala.

Ladislav Langr

 

(klikni na obrázek)

 

 

Foto z her najdete také na www.dsjiripodebrady.rajce.idnes.cz

ferman pro členy