•  

 

Letní historické procházky po Poděbradech

 

Od roku 2012 každý teplý páteční večer se Poděbrady promění v kouzelné místo, kde chodí nejenom Bílá paní, ale i mnoho historických postav, které zde někdy opravdu žily. Bílá paní, co by laskavá průvodkyně, si pro Vás vždy připraví poutavou procházku napříč časem, při které Vám ukáže pozoruhodná zákoutí Poděbrad, a dozvíte se věci, které jste možná ani nevěděli.

 

Vstupné - 60 Kč

..............40 Kč dítě do 15 let

 

2021

Letošní vycházky měly být původně zaměřeny na místa spojená s českým spisovatelem, dramatikem, vynálezcem a velikánem Járou Cimrmanem, ale už od začátku byly narušovány architektem Jandou, který nedal jinak, než že se půjde po jeho stavbách. A tak diváci mohli spatřit a dozvědět se něco nového o hotelu Bellevue, Zimních lázních a blízkých vilách. Mimo jiné také pronikli do historie poděbradského průmyslu a seznámili se s poděbradskou japonkou Fuku Horovou.

 

2020

Rok 2020 je pro Poděbrady důležitým výročím narození českého krále Jiřího z Poděbrad a Kunštátu. Všichni z dějepisu známe, kdo Jiří byl a co důležitého vykonal pro naši zemi. Ale víme něco o něm samotném a jeho soukromém životě? Třeba kolik Jiří měřil centimetrů? Měl nějaké sourozence a kolik měl vlastně dětí? Kdo byla jeho matka a s kým se přátelil? Vydejte se s námi za Jiřího životem společně s Bílou paní, která vás tradičně provede různými poděbradskými zákoutími a seznámí s mnoha důležitými postavami z králova života. Na procházku historií půjdeme každý teplý páteční večer od konce června až do začátku září.

 

2019

Tento rok se diváci setkali nerudným dědečkem hříbečkem, kterého už téměř sto let každou hodinu kladívkem "mlátí" poděbradský trpaslík. S nadějným architektem Jandou, který navrhl lázeňský park nebo trochu morbidním vodníkem vyžívajícím se v katastrofách. U Masarykovy sochy se jim starý poustevník pokoušet prodat žaludy s tvarem kutny nebo krvavou vodu. A na nádvoří zámku se setkali s královskou rodinou Jiřího z Poděbrad. A když měli štěstí, dorazil nakonec i sám Jiřík!

 

2018

V létě 2018 si na procházkách účastníci užili atmosféru začínající první republiky a oslavili tím 100 let od založení Československa. Na vycházce se setkali s nesmrtelným úředníkem, jež si i přes změnu státního zřízení udržel své křeslo, šmelinářkou, která za drobný obnos dokázala prodat novou státní vlajku, mouku nebo i nočník. Diváci si zopakovali, kde se v Poděbradech čepovalo všech 12 pramenů, byli účastníky demontáže nenáviděných symbolů monarchie panem Čecháčkem (ale až když bylo jasné, že se za to nebude zavírat) nebo si vyzkoušeli s poděbradským Hujerem oblíbenou hru se špačkem. Ale především se během hodinky zábavnou a stravitelnou formou dozvěděli důležitá, ale i zajímavá fakta z historie Poděbrad.

 

 

bílá paní poděbrady bílá paní

 

 

Foto z her najdete také na www.dsjiripodebrady.rajce.idnes.cz

ferman pro členy