•  

 

Letní historické procházky po Poděbradech

 

Od roku 2012 každý teplý páteční večer se Poděbrady promění v kouzelné místo, kde chodí nejenom Bílá paní, ale i mnoho historických postav, které zde někdy opravdu žily. Bílá paní, co by laskavá průvodkyně, si pro Vás vždy připraví poutavou procházku napříč časem, při které Vám ukáže pozoruhodná zákoutí Poděbrad, a dozvíte se věci, které jste možná ani nevěděli.

 

Ač se letošní situace zpočátku nevyvíjela příliš pozitivně, v současnosti věříme v lepší zítřky a i v létě 2021 vám nabídneme historickou vycházku po Poděbradech v doprovodu Bílé paní a dalších postav. A jaké bude letošní téma? Nechte se překvapit!

 

Vstupné 60 Kč

40 Kč dítě do 15 let

 

2020

Rok 2020 je pro Poděbrady důležitým výročím narození českého krále Jiřího z Poděbrad a Kunštátu. Všichni z dějepisu známe, kdo Jiří byl a co důležitého vykonal pro naši zemi. Ale víme něco o něm samotném a jeho soukromém životě? Třeba kolik Jiří měřil centimetrů? Měl nějaké sourozence a kolik měl vlastně dětí? Kdo byla jeho matka a s kým se přátelil? Vydejte se s námi za Jiřího životem společně s Bílou paní, která vás tradičně provede různými poděbradskými zákoutími a seznámí s mnoha důležitými postavami z králova života. Na procházku historií půjdeme každý teplý páteční večer od konce června až do začátku září. Začínáme u květinových hodin na kolonádě přesně ve 21:00!

 

2019

Tento rok se diváci setkali nerudným dědečkem hříbečkem, kterého už téměř sto let každou hodinu kladívkem "mlátí" poděbradský trpaslík. S nadějným architektem Jandou, který navrhl lázeňský park nebo trochu morbidním vodníkem vyžívajícím se v katastrofách. U Masarykovy sochy se jim starý poustevník pokoušet prodat žaludy s tvarem kutny nebo krvavou vodu. A na nádvoří zámku se setkali s královskou rodinou Jiřího z Poděbrad. A když měli štěstí, dorazil nakonec i sám Jiřík!

 

2018

V létě 2018 si na procházkách účastníci užili atmosféru začínající první republiky a oslavili tím 100 let od založení Československa. Na vycházce se setkali s nesmrtelným úředníkem, jež si i přes změnu státního zřízení udržel své křeslo, šmelinářkou, která za drobný obnos dokázala prodat novou státní vlajku, mouku nebo i nočník. Diváci si zopakovali, kde se v Poděbradech čepovalo všech 12 pramenů, byli účastníky demontáže nenáviděných symbolů monarchie panem Čecháčkem (ale až když bylo jasné, že se za to nebude zavírat) nebo si vyzkoušeli s poděbradským Hujerem oblíbenou hru se špačkem. Ale především se během hodinky zábavnou a stravitelnou formou dozvěděli důležitá, ale i zajímavá fakta z historie Poděbrad.

 

 

bílá paní poděbrady bílá paní

 

 

Foto z her najdete také na www.dsjiripodebrady.rajce.idnes.cz

ferman pro členy